Rólunk
Miskolci Második Esély Állatvédő Alapítvány
Rólunk!
A Miskolci Második Esély Állatvédő Alapítvány elsődleges célja a Miskolci Állategészségügyi Telepre bekerült állatok mentése, gazdásítása.
Évek óta kapcsolatban állunk a miskolci gyepmesteri teleppel, korábban a Miskolci Állategészségügyi Telep Kutyáinak Támogatói körében dolgoztunk azon, hogy a gazdátlan állatoknak otthont találjunk.
2015 óta önkéntesekként, majd 2016. januárja óta már, mint alapítvány, egyedüliként mi mentjük az állatokat a miskolci gyepmesteri telepről, egyetlen más miskolci vagy Miskolc környéki szervezet sincs jelen. Munkánk eredményeként lassan 7 éve nincs altatás a Miskolci Állategészségügyi Telepen.
Múlt
Egészen 2013-ig nyúlik vissza alapítványunk múltja.
Alapító tagunk, Ildi 2013-ban egy utcai mentettkéje miatt keveredett a gyepire – bár már előtte is tudta mi folyik ott-, akkor vitték be a kutyust és ezáltal ő is bejutott a telepre. Ott kezdődött minden.
Akkortól vannak valós, tapasztalt információink a miskolci gyepmesteri telepről.
Régen a gyepmesteri telep, az egy klasszikus gyepmesteri telep volt. Nem lehetett bemenni, egy teljesen zárt közeg volt. Be kellett jelentkezni, de még gyakorlatilag úgy sem engedtek be szinte senkit. Egy kennelben egyszerre több kutya is volt, szukák, kanokkal, kicsik, nagyok egy helyen. Illetve akkor még fele ennyi kennel sem volt, mint jelenleg. Sajnos a kutyák nem kaptak megfelelő orvosi ellátást, illetve az élelmezésük sem olyan volt, mint mostanában. A beteg, öreg, „csúnya”, esélytelen kutyák szinte le sem jöttek a platóról, hiszen akkoriban folyamatosak voltak az altatások.
A cicák talán mostohább körülmények között voltak kezdetben, mint a kutyák. Télen, nyáron, hóban fagyban kinn voltak a macskák egy kis vasketrecbe zárva. Épp ott, ahol a kutyákat tartották, érintkeztek a kutyák ketrecével. Nem volt alájuk téve semmilyen rongy, tehát egy vaslemezen kuporogtak éjjel-nappal. Abból az időből nem emlékszünk gazdisodott cicára.
Majd utána berakták egy fűtetlen betonházba ezeket a ketreceket, bár nem közvetlen a szabad ég alatt voltak már a cicák, még mindig a hidegben voltak. A későbbiekben átkerültek az orvosi szobába, majd végül kialakították azt a szobát, ahol jelenleg is vannak a cicaházban.
Sajnos még ma is vannak olyan poklok az országban, ahol még mindig altatnak
és egyáltalán nem megfelelően tartják az elhagyatott, leadott, begyűjtött állatokat!
2014-től megkezdődtek az aktív, tevékeny évek.
2015-ben hatalmas lépés volt, hogy a gyepi megnyílt.
Az az állapot, ami most van, az annak köszönhető, hogy a legelső nagy alapítványi lépésünk-bár akkor még messze nem voltunk alapítvány- hogy elértük, hogy nyílt nap van. Az addigi teljesen zárt közeg kinyílt a közönség számára.
Lett egy új kennelsor, az akkori kevés kis helyből egyből lett szinte dupla annyi férőhely. Kaptak oltást, chipet, megfelelő orvosi ellátást, normális ennivalót az állatok, és ugye a nyílt napok is megkezdődtek, így már nem csak mi tudtunk bejárni, hanem civilek is. A látogatók meg tudták nézni a gazdira váró állatokat, és meg tudtak velük ismerkedni.
Az alapító tagok (Judit, Vanda, Ági, Timi, Ildi) összeálltak, és elkezdtek civilként menteni a gyepmesteri telepről.
Bár jogerősen 2016 óta létezik a Miskolci Második Állatvédő Alapítvány, de már 2015 óta szervezeti formában, alapítványként mentünk.
A legnagyobb érdemnek most is azt tartjuk, amellett, hogy elértük azt, hogy oltva-chippelve vannak az állatok, hogy kapnak rendesen ellátást, hogy kontroll után van gazdásítás, ha bármi betegség vagy bármi felüti a fejét akkor kezelést kapnak és hogy mi is ki tudjuk vinni őket, hogy van nyílt nap, van sétáltatás, ami fantasztikus, hogy legalább 2 hetente ki tudnak jutni a kutyák, minden telepbővítés, állatok körülményeinek javítása, mindemellett a legeslegnagyobb érdemünk, az az, hogy 7 éve NINCSEN ALTATÁS a telepen. Ez az országban annyira egyedülálló, hogy talán 2-3 ilyen gyepmesteri telep van ahol, bár a törtvény megadja a lehetőséget, hogy 45 nap után altathassanak, de mégsem altatnak.
Küldetésünk az elhagyott, bántalmazott, kóbor állatoknak adni egy második esélyt a boldog, teljes, gazdás élethez.
Elsődleges feladatunk a miskolci gyepmesteri telepen lévő védenceink gazdásítása, kihozatala, illetve számos utcai mentésben is részt veszünk.
De hogy mit is csinálunk még ezen kívül?
Információ gyűjtés
Különböző átvevő szervezetekkel tartjuk a kapcsolatot, az ehhez szükséges információkat begyűjtjük (pl. állat habitusa, kutyák tesztelése másik kutyával, gyerekkel vagy éppen cicával stb.).
Előadások szervezése
Oktató jellegű előadásokat szervezünk az iskolásoknak, hogy jobban megismerkedjenek az állatvédelemmel, s a jövő generációjából felelős állattartók váljanak.
Kapcsolattartás
Az örökbefogadókkal és befogadó szervezetekkel állandó a kapcsolattartás, folyamatosan kapjuk a visszajelzéseket, fotókat a korábbi védenceinkről.
Fuvar szervezés
Fuvarokat szervezünk a befogadó szervezetekhez, orvoshoz, kórházba, gazdikhoz. Ezek vagy országos vagy SOS fuvarok, oda-vissza egyeztetések a kiindulási pont, az állomások, illetve fuvaros között.
Projektek lebonyolítása
Különböző projekteket bonyolítunk le, pl.: a házak, kennelek téliesítése, szalmázása, cipősdoboz karácsonyi ajándékozás, tele tál hozzátáplálás.
Védenceink segítése
Segítjük védenceinket megfelelő hozzátáplásással: húst, tésztát, rizst veszünk. Táplálékkiegészítőkkel, vitaminok beszerzésével, tesztekkel.
Orvosi kezelés
Orvosi kezelésekkel védjük, gyógyíttatjuk a négylábúakat. Számos esetben sajnos kórházi kezelésekre is szükség van, melyeket szintén alapítványunk finanszíroz.
Rehabilitáció
Az sos vagy rehabos kutyusokat kihozzuk a telepről, s panzióban, illetve rehabilitációs szakemberhez helyezzük el, költségeit álljuk.
Ideiglenes befogadás
Ideiglenes befogadóink segítségével a mentett állataink gyorsabban, problémamentesen tudnak beilleszkedni leendő családjukba. Számos esetben mi magunk is idiztetünk cumis cicákat, kiskutyákat is akár.
Gazdásítás
A gazdásítás során először meghirdetjük védenceinket a különböző közösségi médiákban. A jelentkező gazdijelölteket megismerjük, környezettanulmányt is végzünk náluk. Mivel folyamatosan kijárunk a gyepmesteri telepre, a mentésre váró állatokról, természetükről, viselkedésükről, korábbi életükről hiteles képet tudunk adni a jövendőbeli gazdáknak. Az állatokat csak orvosi vizsgálat után, oltva és chipezve, számos esetben ivartalanítva adjuk örökbe.
Kitelepülés
Adománygyűjtő napjainkon megismerkedhettek a gazdiraváró védenceinkkel, és az önkéntesek segítségével az alapítvány munkájába is betekintést nyerhettek. A kitelepülések bevételét mindig az aktuális kórházi és panziós költségeinkre fordítjuk.
Az elmúlt évek egyik legnagyobb fejlesztése,
hogy 2021-ben a cicaházba 10 db nagyobb, könnyen fertőtleníthető ketrecet vásároltunk, a fából tákolt tyúkketrecek helyére.
Illetve 2024-ben megvalósult a „Kicsi álma” projekt, a 200. Nyílt Napon felavattuk a kutyafuttatót.
Az elmúlt 8 évben a tevékenységünknek köszönhetően körülbelül
6100 állat kapott második esélyt,
talált otthonra és éli a boldog gazdis életet.
állat gazdisodott, vagy került szervezethez a segítségünkkel 2020-ban.
védencünk gazdisodott, vagy került befogadószervezethez a segítségünkkel 2021-ben.
gyepis és utcai mentésünk gazdisodott, vagy került befogadószervezethez a segítségünkkel 2022-ben.
gyepis és utcai mentésünk gazdisodott, vagy került befogadószervezethez a segítségünkkel 2023-ban.
Kik vagyunk mi?
Ismerd meg az MME csapatot:
Judit
Bemutatkozás
Szinte születésem óta belém programozódott, hogy valami megmagyarázhatatlan érzés fog el állatok közelében. Mikor rájuk nézek, szinte anyai érzések áradnak szét bennem, különösen, ha rászoruló, beteg, kóbor állatot látok. Ez felnőtt koromra csak fokozódott, s óvodapedagogusként fontos feladatomnak tartottam, hogy közelebb hozzam az állatok világát a gyermekekhez. Közben utcai mentésekben vettem részt, igy ismertem meg saját kutyusomat is, aki Lyukoból bekerült a Miskolci Állategészségügyi Telepre. Mikor kihoztam, és magamhoz vettem, megfogadtam, hogy nem hagyom cserben a bent lévő árvákat, megtalálom a módját, hogyan segítsek nekik. Így ismertem meg nagyszerű miskolci állatbarátokat, s végül létrehoztuk a Miskolci Második Esély Állatvédő Alapítványt, aminek előbb tagja, majd elnöke lettem. Azóta is töretlen lelkesedéssel teszem a dolgom ezekért a jobb sorsra érdemes hontalan, kiszolgáltatott állatokért.
Ildi
Bemutatkozás
Az MME- Miskolci Második Esély Állatvédő Alapítvány alapítója és alelnöke vagyok. Civil munkám mellett végzem önkéntes alapon a kóbor állatok segítését. Mindig is mentett kutyusaim voltak, de soha nem gondoltam, hogy egyszer én is az aktív állatvédők soraiba fogok tartozni. Egészen 2013-ig, akkor az egyik utcai kóbor pártfogoltomat, Pötyikét a helyi gyepmesterek bevitték a Miskolci Állategészségügyi Telepre. Nem engedtem el a mancsát és életemben először bemerészkedtem az akkor még teljesen zárt és rossz hírű gyepire, ahol akkor még altatás volt. Előszőr csak a háttérből segítettem a miskolci gyepmesteri telep lakóit, majd 2014 óta aktívan vagyok jelen az Ő életükben. Elmondhatom, nem én választottam ezt az utat, a feladat talált meg engem, majd lett a feladatból hivatás és szerelem, ami már 10 éve tart. Részt vettem 2015-ben a Nyílt Napok bevezetésében, melyre azóta is minden második héten szombaton sort kerítünk, majd 2016-ban megalapítottam a Miskolci Második Esély Állatvédő Alapítványt. Gyakorlatilag minden alapítványi feladatban részt veszek. Annyit szeretnék megadni a védenceinknek, amit a saját utcáról mentett kutyusaimnak is megadtam: esélyt egy boldog, gazdis életre. A legkedvesebb egyértelműen az, amikor egy kóbor kutyus, vagy cica végre gazdihoz kerül és látjuk, hogy milyen boldog az új családjában. Csodás látni, ahogy megszépülnek és szinte sugárzanak az örömtől. A legnehezebb pedig természetesen az, amikor elveszítünk valakit. Alapítványunk legnagyobb eredményének azt tartom, hogy a miskolci gyepmesteri telepen több, mint hat éve nem volt egy altatás sem.
Niki
Bemutatkozás
Mióta az eszemet tudom imádom az állatokat. Mindig is figyelemmel követtem a mentett állatok sorsát, adományokkal segítettem. Majd 2022. január elején szemben jött velem egy poszt, hogy a szervezet önkénteseket keres. Itt kezdődött minden. Sétáltatással indult, aztán idővel kontrollok, gazdikkal kapcsolatos adatgyűjtések, majd utcai mentések. Így 1 év után, 2023. februárjában pedig az a megtiszteltetés ért, hogy Alapítványi tag lehetek. Sok-sok munka van mögötte, de aki szívvel lélekkel csinálja, annak ez teljesen természetes életforma. A célom az, hogy minél több kutyus és cicus megtapasztalja azt, hogy milyen is a gazdisok közé tartozni! Én már több, mint 2 éve adtam egy második esélyt egy kóborkának, aki mérhetetlen szeretetével hálálja meg, hogy befogadtuk és családunk része lett. Küldetésem lett, amennyi beteg állaton csak tudok segítsek, hogy ők is megtapasztalhassák, milyen boldogan, családi környezetben családtagként élni. Úgy érzem, hogy ez az MME szívének a motorja is.
Hálásak vagyunk a tágabb MME családunknak, angyalainknak, adományozóinknak is, akik nélkül mi sem tudnánk segíteni védenceinken!
Segíts te is!
Ha Te is a csapat része lennél, ha bármilyen formában segítenéd munkánkat, szeretettel várunk sorainkba!
Tárgyi és pénzbeli adományokkal, adó 1% felajánlással, licit felajánlással, ideiglenes befogadással, alkalmi vagy rendszeres önkéntességgel tudsz nekünk segíteni.
Rendelkezz adód 1%- ával:
Adószámunk: 18844331-1-05
Gyorssegély:
MME Alapítvány
12046119-01580295-00100001
Támogasd munkánkat egyetlen telefonhívással vagy SMS-sel:
Hívd a 13600-at és pötyögd be a 91-es számot vagy küldj 91 "szöveggel" SMS-t szintén a 13600-as számra. Ezzel 500 Ft-tal támogatod a munkánkat.